Петър Демерджиев, автобусен превозвач: Добре е всички автобуси да имат колани, но поставянето им няма как да стане за ден, нито пък може да стане своеволно от всяка фирма превозвач
12 Септември 2018 | 07:00 | Радио „Фокус“ - Пирин
Петър Демерджиев: Като гледам какво се случва по пътищата и колко жертви има, като управител на транспортна фирма, съм „за“ това решение, за да има колани. Лошото е, че масовият парк в България е преди 2007 година и всички тези автобуси нямат колани. Хубаво е да имат колани, но тяхното поставяне не е нещо, което може да стане за един ден, нито пък може да стане своеволно от всяка фирма превозвач. На първо място трябва да се знае какви са изискванията към самите колани – двуточкови ли ще бъдат, триточкови ли ще бъдат, от това зависи до голяма степен какви цени ще заплатят фирмите превозвачи за закупуването на тези колани. На второ място трябва да има някакво конструктивно решение за отделните марки и модели автобуси това как да се случи. Като инженер по двигатели аз мисля и за нещо друго – какво ще се случи, ако се наруши конструкцията на автобуса. След това, ако ние сложим коланите и направим всичко това, института, който трябва да одобри тези промени – „Технотест“ ще направи ли такова нещо? На базата на техническа документация ли ще бъде направено всичко или кой какво намери за добре? Това са все въпроси, които трябва да бъдат изчистени при дебатите в Народното събрание.
Фокус: За да се сложат колани на по-старите автобуси не трябва ли превозните средства да се върнат на производителите и да минат тестове в лаборатории в чужбина?
Петър Демерджиев: Едва ли някой производител ще се занимава със слагане на колани след като автобусът е излязъл от неговото предприятие. Тук става въпрос за възможностите на фирмите да си поставят коланите. Каквото и да си говорим в страната няма как да се закупят хиляди нови автобуси, които да са с колани. Явно трябва да се преоборудват старите. Големият въпрос сега е как да стане това и ще бъде ли одобрена тази конструктивна промяна за поставяне на коланите. Нещата не са толкова леки, колкото изглеждат.
Фокус: И все пак към момента дори и в автобусите, които имат колани много рядко пътниците ги използват. Кой трябва да следи за това?
Петър Демерджиев: И ние имаме автобуси, които са с колани и мога да каже категорично, че пътниците не ги слагат. Шофьорът може да не тръгне, докато пътниците не си сложат коланите, но в момента, в който той потегли, неговото внимание вече не е насочено назад към пътниците, а е насочено към пътната обстановка. Така че например пътникът, който е на петия ред може да си свали колана и него никой не може да го контролира по време на движение. Тук вече всичко опира до съзнанието на пътника дали трябва да е с колан или не, но не може да се вменява вина на шофьора за това, тъй като неговото внимание трябва да бъде насочено към пътя и към пътната обстановка.
Фокус: По принцип глобата за несложен колан е 50 лв., но при случая с автобус с налични колани, кой трябва да заплати глобата – шофьорът или пътникът?
Петър Демерджиев: Според мен е редно глобата да бъде платена от пътника. След като на пътника са му предоставени колани, той трябва сам да се възползва от тях, тъй като шофьорът не може да следи всички пътници дали са с колани, докато шофира.
Натали СТЕФАНОВА
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях