Проф. Тодор Кантарджиев: Отчитаме увеличение на летните инфекции
8 Август 2018 | 15:00 | Агенция "Фокус"Фокус: Проф. Кантарджиев, в разгара на летния сезон сме, какво е развитието на летните инфекции към момента? Отчитате ли повишение?
Тодор Кантарджиев: Да. Няколко групи са инфекциите, които преобладават през лятото. Първата група са инфекциите, които се предават от кърлежи и от насекоми. Имаме увеличаване на случаите от лаймска болест и очакваме да има увеличаване поради сезонни причини. Многото дъждове и високата температура обикновено спомагат за кърлежите. Хората да не пускат децата си и те да не ходят по затревени площи. Има увеличаване и на случаите на марсилска треска.
Втората група инфекции са свързани с храните и мръсните ръце. Инфекцията на мръсните ръце е дизентерията, а инфекциите, свързани с неправилно съхранение на храната в хладилници, са салмонелите. Има едно увеличение, в сравнение с миналата година. Друга инфекция, която е характерна за лятото, но не ѝ се обръща достатъчно внимание, е коклюш, пертусис или магарешка кашлица. Това е инфекция при децата, която обикновено минава с кашлица. Ако тя продължава повече от 10 дни и детето получи по време на пристъп на кашлица затруднено дишане, кръвотечение от носа, или повръща по време на кашлицата, детето трябва да бъде изследвано за коклюш. Другите инфекции характерни за лятото, са инфекциите на мръсните ръце, които са ентеровирусни инфекции. Обикновено минават с гърлобол, повишаване на температурата, а при децата с обрив на кожата в областта на ръцете, устата и стъпалата. Тази инфекция не е свързана с диария. Диариите лятно време се причиняват от бактерии – дизентерия, салмонела, кампилобактер, йерсиния – това са инфекциите на този сезон.
Друга голяма група инфекции, на която не се обръща внимание, са полово-предаваните инфекции. Те са причина за стерилитета в българските семейства. Най-често предаваната полова инфекция това е хламидиална инфекция, която засяга и мъжката и женската полова система. Най-често води до възпаление на яйчниците и запушва тръбите на жените с невъзможност за забременяване. Втората по честота полово-предавана инфекция е микоплазма генитарум – това е единствената доказана микоплазма, която причинява полово-предавани инфекции, които са със същата симптоматика като хламидиалната инфекция. На трето място от полово предавани инфекции е гонореята – триперът, поради високата резистентност, която имат микробите причинители на трипер в нашата страна. Преди 40 години триперът се лекуваше с една инжекция пеницилин, но за съжаление сега се оказа, че микробът, който най-често мутира получава механизми на резистентност. Друго, за което искам да предупредя в летния сезон – има увеличаване на сифилиса – една полово предавана инфекция, която трябва да се контролира много строго, защото последиците за плода и за болния са много тежки.
Фокус: До какви усложнения може да се стигне, ако хората решат да се самолекуват?
Тодор Кантарджиев: Ако решат да се самолекуват, няма да се излекуват добре. Ако тръгнат по биорезонанси и други непрофесионални медицински дейности, рискуват да хронифицират заболяването си и да заразят други хора. Искам също да кажа, че хомеопатията не се занимава с лечение на инфекции. За лечението на инфекции си има медицински традиции, свързани с точната диагноза и разбиране кой микроб причинява инфекцията. Тази инфекция се лекува с насочени антибиотици, антивирусни или антимикотични средства.
Фокус: Каква хигиена трябва да спазваме задължително, отивайки на почивка на места с много хора?
Тодор Кантарджиев: Отивайки на почивка задължително да имаме тоалетни мокри кърпички на базата на хлорхексидина. Тези, които са на базата на спирт, не са удачни за лятно време – те са за грипния сезон през зимата. Също така е важно миенето на ръце след ползване на тоалетна и преди хранене. Задължително при влизане на басейни къпане преди това. Културният човек се къпе преди ползването на басейн, а разумният и след това.
Фокус: Какви съвети бихте дали на нашите читатели, на които им предстои да отидат на почивка на морето, в планината, на места, където има струпване на голям брой хора?
Тодор Кантарджиев: Да вземат мерки за борба с комарите. Да носят репеленти, с които да мажат кожата на децата, собствената си кожа и дрехите. По-удачно е да се мажат дрехите. Комарите по Черноморието са няколко вида. Едните са местните – нашенските комари, които хапят обикновено привечер и през нощта. Тигровият комар, който наблюдаваме от 2011 година по нашето Южно Черноморие хапе през деня, хапе по краката и е по-дребен.
Фокус: Какви са опасностите, които крият горещините за нашето здраве?
Тодор Кантарджиев: Топлият въздух е полезен до някаква температура. Носът е такъв орган, че независимо от температурата на въздуха от -50 до +50 градуса, като влезе въздухът през носа, той на края на гърлото е +30 градуса, за да влезе на тази температура в нашия бял дроб. Горещини, ако има, човек трябва да се оводнява и да стои на сянка. Възрастните хора да не ходят, както обикновено от 11.00 до 17.00 часа на пазар.
Фокус: Какво влияние оказват климатиците върху нашето здраве, предвид разликите в температурите, които изпитваме, излизайки от хладно помещение в голямата горещина?
Тодор Кантарджиев: Най-важното за стайните климатици, които ползваме по хотели, офиси и домовете си, е през няколко месеца да се изпира филтъра, защото това може да заплаши нашето здраве. Не трябва да се прави много голяма температурна разлика между външната температура и стайната, където е климатика. По-добре е при стаен климатик да не се пуши в помещението и да не се стои на открита въздушна струя на климатика с ниска температура.
Цветелин ДИМИТРОВ
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
СВЪРЗАНИ МНЕНИЯ
Проф. Тодор Кантарджиев: 20% от кърлежите в големите областни градове са заразени с лаймска болест
10 Юли 2018 | 19:03 | Агенция „Фокус“Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев в интервю за Агенция „Фокус“.
Отвори в нов прозорец

Проф. Тодор Кантарджиев: Два вида грип са разпространени у нас – до две седмици ще можем да кажем кой ще вземе превес
13 Януари 2018 | 16:01 | Агенция "Фокус"Директорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев в интервю за Агенция „Фокус“ във връзка със зачестилите грипни заболявания.
Отвори в нов прозорец

Проф. Тодор Кантарджиев: Чистият въздух е враг на всички респираторни инфекции през есента
24 Септември 2017 | 16:02 | Радио "Фокус"Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев в интервю за Агенция „Фокус“ за вирусите и бактериите през есента, които могат да доведат до инфекции.
Отвори в нов прозорец
Проф. Тодор Кантарджиев: Хепатит А не оставя трайни поражения на човешкото здраве
9 Септември 2017 | 17:00 | Агенция „Фокус“Проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести в интервю за Агенция „Фокус“ за регистрирания взрив на заболели от хепатит А в циганския кв. „Изток“ в Луковит.
Отвори в нов прозорец