Председателят на парламента Цвета Караянчева: Надявам, че тази сесия от новата 2018 г. ще бъде по-консенсусна, по-далновидна и по-ползотворна
6 Януари 2018 | 17:00 | Радио „Фокус“
Водещ: 170-та годишнина от рождението на Ботев и празнуването на Богоявление са част от акцентите в разговора с Цвета Караянчева, председател на Народното събрание. Госпожо председател, намираме ви на път от Кърджали за Пловдив. Как премина ритуалът Богоявление във вашия град?
Цвета Караянчева: Много тържествено, защото наш гост беше митрополит Николай. Имаше много хора. Знаете, че в храма „Св. Йоан Предтеча“ се проведе събитието. Имаше хвърляния на кръста и в р. Арда, и в затопления басейн за деца, който беше подготвил отец Николай. Толкова хубав празник не сме имали в Кърджали. Богоявление е един от най-хубавите български празници и аз се радвам, че днес имах възможността да присъствам и на освещаването на бойните знамена. За първи път се прави в Кърджали освещаване на бойни знамена. Искам да благодаря и на бригаден генерал Матеев, който осигури 68-ма бригада Специални сили и направи празника още по-хубав и още по-тържествен.
Водещ: Не мога, обаче, да не ви попитам – колко кръста полетяха в Арда? Имам предвид скандала, който се разрази в навечерието на Богоявление и в който се намеси кметът на Кърджали?
Цвета Караянчева: Един кръст беше хвърлен в Арда от митрополита. И мисля, че така е редно. Не бива ние политиците да се месим в религиозните дела. Не бива да политизираме, защото празниците са за да се сплотяваме, да бъдем заедно и заедно да празнуваме.
Водещ: Госпожо председател, снощи от читалище „Хр. Ботев“ в Калофер започнаха честванията, посветени на 170-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев. Едва затворили страницата с годината на Левски, отваряме тази с годината на Ботев. Поздравления за идеята 2017 г. да бъде не само годината на Европредседателството, но и да бъде годината на Христо Ботев. Защото Ботев, Левски – нашите възрожденци ни свързват изключително тясно с Европа.
Цвета Караянчева: Така е, разбира се.
Водещ: Те са тези, които върнаха България на картата на Европа.
Цвета Караянчева: Точно така. И аз снощи в речта си казах, че ако няма Ботев, няма и България. Затова преклонението пред Ботев е преклонението пред Майка България. Трябва да помним, трябва да знаем и трябва наистина да възпитаваме децата си в преклонение към тези герои, благодарение на които днес има България такава, каквато е. Много е важно и символично, че затваряйки страницата на годината на Левски, отваряме страницата на годината на Ботев. И за мен е огромна чест да бъда патрон на този национален инициативен комитет, да бъда негов председател. Ще направим така, че за Ботев да се говори през цяла година. Ще има много мероприятия и се надявам в тях да се включат много граждани, защото Ботев е символ. Ботев е и публицист, и поет, но той е и национален герой.
Водещ: Кога ще бъде учреден Националният инициативен комитет?
Цвета Караянчева: Ще бъде учреден на 18 януари в парламента в 14 часа. Ще бъдат поканени заместник-председателите и членовете. Направили сме списък от хора, общественици, кметове, народни представители от Пловдивска област, представители на малцинствата, които живеят извън България. Целта на програмата е да бъде отворена и през цялата година да приемаме предложения, които да изпълняваме, защото е важно за Ботев да се говори много, за Ботев да се знае много и да може и най-малките да чуят за Ботев.
Водещ: Вие какви идеи имате за тези чествания?
Цвета Караянчева: Като начало, ще направим среща на училищата, които носят името на Ботев, както на територията на България, така и извън България, училищата на българите, които живеят извън България и носят името на Ботев. Ще направим среща на читалищата, също така имаме една идея, която мислех да споделя на 18, но сега ще я споделя с вас за първи път. Ще направим четене на стихове на Ботев от видни личности. Всеки да каже дори и по един стих, той да стигне до възможно повече хора, защото това, което знаем за Ботев винаги е малко.
Водещ: Кой е вашият любим стих?
Цвета Караянчева: „Жив е той, жив е, там на Балкана, потънал в кърви, лежи и пъшка, юнак с дълбока на гърди рана, юнак в младост и сила мъжка“. И това е само малка част от творчеството на големия поет. Така че призовавам всички да се включат в тази инициатива, защото тя не е само моя и на колегите, които ще учредим комитет. Тя е на всички българи, които носят България в сърцето си. На всички българи, които живеят тук в Република България и там, далеч от родината си. Ботев е символ за всички, Ботев е България.
Водещ: Вие започнахте това четене сега в предаването „Метроном“ на Радио „Фокус“. Как ще продължи то?
Цвета Караянчева: Надявам се много хора да се включат, защото дори и публицистиката му, която може би не е толкова популярна, колкото неговата поезия, трябва да също да се чете. Трябва да направим така, че Ботев да бъде пътеводна светлина за тази една година от 170 години от рождението.
Водещ: Можем да поставим традицията с вашето четене в „Метроном“ по Радио „Фокус“ именно в нашата програма да продължи.
Цвета Караянчева: Разбира се, това е чудесна идея.
Водещ: Да продължи тази традиция и да поканим всички българи, които носят в сърцето си Ботев, да рецитират стих от него, да рецитират част от неговата блестяща публицистика.
Цвета Караянчева: Това е добра идея и аз също призовавам всички българи, знайни и незнайни, в България и извън България да се включат в тази инициатива.
Водещ: Освен Ботев, какво да очакваме в новата парламентарна година?
Цвета Караянчева: Разбира се, на първо място очакваме Председателството, очакваме посещението на господин Юнкер и колежа на комисарите на 11-ти в Народния театър, 12-ти на гости при мен в Народното събрание. Предстоят ни срещи, които са планувани в парламентарното измерение. Естествено законодателната дейност няма да оставим настрана и продължаваме законодателните инициативи, продължаваме съдебната реформа, административната реформа, очакваме вот на недоверие, разбира се, който заявиха колегите от опозицията и се надявам, че тази сесия от новата 2018 г. ще бъде по-консенсусна, по-далновидна и по-ползотворна.
Водещ: Какво бихте пожелали на вашите колеги народни представители?
Цвета Караянчева: Да работят на полза роду така, както са работили нашите възрожденци. Да имат повече разум. Нека да има дебати. Дебатите да бъдат винаги на принципна основа, нека да дадем пример за толерантност, за принципност и за добро отношение към колегите.
Водещ: Вие сега пътувате към Пловдив, с което се извинява и лошата телефонна линия.
Цвета Караянчева: Извинявам се и аз, за което, но няма как да спрем, защото всичко е програма.
Водещ: В Пловдив какво ви предстои?
Цвета Караянчева: Предстои ни отново освещаване на знамената. Хвърляне на кръста в р. Марица. Аз още веднъж искам да благодаря на митрополит Николай, че заради Кърджали, заради това че той беше на празника в Кърджали, измести програмата на Пловдив да бъде от 12 часа хвърлянето на кръста. Всички кърджалийци му благодарим и се надявам на Йордановден всяка година, живот и здраве, оттук нататък митрополитът да бъде наш гост.
Цоня Събчева
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
СВЪРЗАНИ МНЕНИЯ

Председателят на парламента Цвета Караянчева: Да забравим предизборната лексика, защото нови избори не се задават
23 Декември 2017 | 13:00 | БНР, „Обзор на събитията през 2017 г.“Цвета Караянчева, председател на Народното събрание, в интервю за „Обзор на събитията през 2017 г.“ на БНР
Водещ: Председателят на парламента Цвета Караянчева е вече на телефона. Всъщност, председател от около месец и нещо след скандала в Народното събрание, който взе главата на Димитър Главчев. Здравейте, г-жо Караянчева.
Цвета Караянчева: Здравейте.
Водещ: Добър ден. Г-жо Караянчева, говорихме тук, предполагам, че сте слушала материала, който колегата Марта Младено беше подготвила, и материалите на колегите преди това, парламентът стана като че ли арена на твърде остри реплики. Нормално ли ви се струва? Сигурно трябва да има политически сблъсъци, но чак дотам, чак с такива епитети на моменти?
Цвета Караянчева: За съжаление, не можах да слушам материала на вашите колеги, но вие сте абсолютно прав.
Отвори в нов прозорец
Водещ: Председателят на парламента Цвета Караянчева е вече на телефона. Всъщност, председател от около месец и нещо след скандала в Народното събрание, който взе главата на Димитър Главчев. Здравейте, г-жо Караянчева.
Цвета Караянчева: Здравейте.
Водещ: Добър ден. Г-жо Караянчева, говорихме тук, предполагам, че сте слушала материала, който колегата Марта Младено беше подготвила, и материалите на колегите преди това, парламентът стана като че ли арена на твърде остри реплики. Нормално ли ви се струва? Сигурно трябва да има политически сблъсъци, но чак дотам, чак с такива епитети на моменти?
Цвета Караянчева: За съжаление, не можах да слушам материала на вашите колеги, но вие сте абсолютно прав.
Зам.-председателят на Народното събрание Емил Христов: Иска ми се най-после да спрем с войните в парламента
24 Ноември 2017 | 11:30 | Радио "Фокус"Зам.-председателят на Народното събрание Емил Христов от ГЕРБ в интервю за обзорното предаване „Това е България“ на Радио „Фокус“.
Отвори в нов прозорец

Заместник-председателят на парламента Цвета Караянчева: Увлечени в препирните между отделните парламентарни групи, не чуваме хубавото, което правителството е направило
3 Ноември 2017 | 10:00 | Радио „Фокус“Цвета Караянчева, заместник-председател на Народното събрание и депутат от ГЕРБ, в интервю за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“.
Отвори в нов прозорец
Председателят Народното събрание Димитър Главчев: 44 законопроекта са гледани до момента в парламента, очевидно той функционира нормално
1 Юли 2017 | 12:31 | Дарик радио, "Седмицата"Димитър Главчев – председател на Народното събрание, в интервю за предаването „Седмицата“ по Дарик радио
Водещ: Председателят на Народното събрание Димитър Главчев в „Седмицата“ на Дарик радио, здравейте.
Димитър Главчев: Здравейте.
Водещ: Работи ли парламентът, колко закона прие за 3 месеца след изборите?
Димитър Главчев: Ако погледнете тези, които се интересуват от работата на парламента, ще видите, че вчера до 14:30-15:00 часа удължавахме времето, за да може да се осъществят разискванията по питанията, имаше две питания вчера, а преди това на първо четене беше приет Законопроект за НПК, два законопроекта. Преди това в Законът за МВР беше направена промяна униформеното облекло да получат тези, които не са получили да получат средства и то за 3 години назад.
Водещ: Упрекът на опозицията е, че парламентът не работи, можете ли да сравните с първите 3 месеца на други парламенти, на предишните парламенти, дори статистически как изглеждат нещата?
Отвори в нов прозорец
Водещ: Председателят на Народното събрание Димитър Главчев в „Седмицата“ на Дарик радио, здравейте.
Димитър Главчев: Здравейте.
Водещ: Работи ли парламентът, колко закона прие за 3 месеца след изборите?
Димитър Главчев: Ако погледнете тези, които се интересуват от работата на парламента, ще видите, че вчера до 14:30-15:00 часа удължавахме времето, за да може да се осъществят разискванията по питанията, имаше две питания вчера, а преди това на първо четене беше приет Законопроект за НПК, два законопроекта. Преди това в Законът за МВР беше направена промяна униформеното облекло да получат тези, които не са получили да получат средства и то за 3 години назад.
Водещ: Упрекът на опозицията е, че парламентът не работи, можете ли да сравните с първите 3 месеца на други парламенти, на предишните парламенти, дори статистически как изглеждат нещата?