Преглед на някои от основните теми в световния печат ( Агенция „Фокус“ )
Тел Авив. След срещата си с ръководителя на израелската партия „Синьо и бяло“ Бени Ганц, председателят на партия „Наш дом Израел“ Авигдор Либерман загатна, че все още съществуват неразбирателства в ръководството на опозицията, като заяви, че всички лидери в нея трябва да приемат плана за единна коалиция на президента Риувен Ривлин, пише вестник The Times of Israel.
„Това, което липсва за мен е ясно послание от всички лидери в „Синьо и бяло“, че приемат плана на президента“, заяви Либерман след срещата.
„От (премиерът на Израел Бенямин) Нетаняху получихме ясно „не“ – той няма да приеме пълния план, както е предложен. Днес не чух не, но също така не получих и позитивен отговор“, добави Либерман.
Той призова за формирането на единно правителство между Нетаняху и Ганц, което да не включва крайни религиозни партии, като добави и, че ще подкрепи всяка партия, която приеме неговите условия.
Ганц от своя страна заяви, че заключението от срещата е, че вярва, че премиерът Нетаняху „се е устремил към избори“ и не иска наистина да преговаря за формирането на единно правителство с опозицията.
„Току що приключихме добра среща, където анализирахме ситуацията“, заяви Ганц за срещата си с Либерман, която беше отложена по-рано, заради ескалацията на насилието по Ивицата Газа.
„Не искаме да се провеждат нови избори и ще направим всички опити за това до последната минута“, добави Ганц.
Ликвидирането на лидера на „Ислямски Джихад“ Баха Абу ал-Ата и последвалите стотици ракето от Газа дойдоха в средата на опитите на опозицията да формира правителство, след като Нетаняху се провали в това си начинание по-рано.
Коалиционните преговори са в застой, след като премиерът заяви, че няма да се включи в управлението, ако в него не попаднат и неговите десни и религиозни политически съюзници. Ганц от своя страна отказа да служи в едно правителство с премиер – Нетаняху, срещу когото се водят корупционни дела.
„Доколкото мога да преценя, Нетаняху държи на блока (си) и се е устремил към избори“, заяви Ганц, като имаше предвид премиерът и неговите религиозни и десни съюзници.
Ганц по-рано призова Нетаняху да напусне поста си на ръководител на управляващата партия „Ликуд“, заради обвиненията в корупция и заяви, че няма намерение да служи в едно правителство с министър-председател, срещу който се водят подобни дела.
Той добави, че правителство с двете партии може да бъде формирано „до час“ ако Нетаняху се оттегли.
Ганц и Либерман заявиха, че ще се срещнат отново за преговори идните дни.
Опозиционният лидер има време до 20 ноември да формира правителство в израелския Кнесет.
Говорител на Ривлин заяви, че президентът няма намерение да дава допълнително време на Ганц за формирането на правителство, въпреки ситуацията в южната част на страната.
***
Вашингтон. Президентът на Турция се опита да убеди членове на американската Републиканска партия да оттеглят поддръжката си за кюрдските „Сирийски демократични сили“ (СДС), като за целта използва видеоматериал, изготвен от правителството в Анкара, пише американското консервативно издание The Washington Examiner.
Според информацията Ердоган е пуснал пропагандно антикюрдско видео на своя „Айпад“ в опит да убеди американските народни представители да подкрепят действията му в Северна Сирия.
„Искате ли да накараме кюрдите да направят видео за това, което вие сте извършили?“, попита сенатор Линдзи Греъм, която и преди се е изказвала негативно за турските действия в Сирия.
Това породи спор между двамата във връзка с „инвазията“ в Сирия, като Ердоган неколкократно протестира срещу използването на тази дума.
„Отхвърлям напълно турското твърдение за това, че Анкара е направила повече за унищожаването на „Ислямска държава“ и ще ви информирам, че 10 хил. бойци на СДС, основно кюрди, страдаха, умираха и бяха ранени в борбата срещу групировката и САЩ няма да забрави или да ги изостави“, заяви тя.
Сенатор Рик Скот от своя страна постави въпроса „защо Турция да се ползва със защитата на НАТО, когато се приближава до Русия“.
Всички депутати на срещата освен това се съгласиха, че Турция трябва бъде изцяло изключена от програмата за изтребителите Ф-35, заради интереса и закупуването на руските системи С-400 от страна на Анкара.
***
Вашингтон. Служители на неправителствената организация Pet Partners са завели на Капитолийския хълм специално обучени кучета-терапевти, които да помагат на конгресмените и техните екипи да се освобождават от стреса в деня на първите открити изслушвания по импийчмънта на президента на САЩ Доналд Тръмп, пише вестник The Washington Post.
Официално акцията не е свързана непосредствено с импийчмънта. По думите на организаторите, те са дошли, за да „дадат на работещите в Конгреса, които имаха изключително тежка година, възможността да се развлекат от напрегнатата работа“.
"Кой, ако не пухкав екип от любящи, разбиращи и политически безпристрастни животни-терапевти, ще донесе успокоение и утеха на такъв трудолюбив персонал в конгреса?“ - казаха те. Денят обаче не бе избран случайно: в сряда в Камарата на представителите на САЩ бяха проведени първите публични изслушвания по въпроса за импийчмънта на американския лидер с участието на временно поверения в делата на САЩ в Украйна Уилям Тейлър и заместник-помощника на държавния секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Джордж Кент.
Чрез акцията Pet Partners възнамеряват да привлекат вниманието към набиращата популярност в САЩ зоотерапия. Както отбелязва изданието, научната общност все още не може да каже със сигурност колко е ефективна.
***
Анкара. Световното търсене на природен газ се увеличава и в момента няма недостиг на този ресурс. В същото време алтернативните енергийни източници стават по-достъпни, а ценовия натиск и конкуренцията се очаква да останат ожесточени. Всъщност, прогнозите за цените на „синьото гориво“ през следващите три години показват ясна тенденция за намаляване. След като достигна пика си от 13,40 долара през 2005 година, цената на газта спадна значително до под 3 долара през 2019 година, пише турското издание Hurryiet в материал, представен без редакторска намеса.
От гледна точка на доставката, цената на газа е в низходящ тренд поради различни причини.
Принос за спада на цените на газа, например, има шистовата революция в САЩ, откриването на газови находища като Галкиниш в Туркменистан и Шах Дениз в Азербайджан; и по-ефективни и ефикасни транспортни мрежи, като модернизираните големи междудържавни тръбопроводи „Северен поток“, „Син поток“ и „Набуко“.
В същото време през последното десетилетие се случват важни събития при търсенето и предлагането. Годишното потребление на природен газ в Турция се увеличи от 35,3 милиарда кубически метра (мкм) през 2008 г. на 47,3 мкм. през 2018 г. В допълнение, в Източното Средиземноморие са открити газови находещи, направени от различни заинтересовани страни, а тръбопроводите на Турция са подобрени значително с поглед пълната им интеграция с европейските пазари.
Въпреки че сравнително скорошните открития в Източното Средиземноморие са големи за региона, те представляват само малко количество в световен мащаб. Дори и при най-оптимистичния сценарий, целият запас от газ в региона ще възлиза само на максимум 2,5 процента от глобалните запаси. Намирането и разработването на газ е само част от предизвикателството. Може би по-важното предизвикателство е да се постигне финансово стабилно разпределение и комерсиализация на ресурса. В контекста, в който цените на газа ще останат ниски в близко бъдеще, нефтените и газовите компании няма да могат да си позволят амбициозни капиталоемки проекти. Например, има дискусии на ниво проект за тръбопровод от 6 милиарда евро, дълъг 1900 километра на дълбочина до 3 километра от Израел до Италия през Гърция. Такъв проект е не само технически труден, но вероятно капиталовите разходи ще бъдат много по-високи от посочената сума. Освен това европейските петролни компании биха се отказали да финансират подобни големи проекти в сегашния икономически контекст на Европейския съюз с нисък растеж. Дори ако те успеят да реализират проекта технически, е много малко вероятно това да доведе до конкурентни цени по отношение на вноса на руски газ в Европа. Другото предложение - за изграждане на съоръжение за втечнен природен газ (ВПГ) - би довело до еднакво гигантски капиталови инвестиции и продуктът няма да може да се конкурира с иранския или катарския износ на азиатските пазари.
Без да се впускаме в сложни геополитически съображения, единственият финансово надежден начин източният средиземноморски газ да достигне международните пазари е през Турция. Турската опция има смисъл от няколко гледни точки.
Първо, близостта на турското пристанище Джейхан до източносредиземноморските запаси на газ е най-важният фактор. Според проучване за осъществимост, направено от частна турска компания през 2013 г., 450-километровият тръбопровод от находището Левиатан до Джейхан ще струва около 2,3 милиарда евро - много по-евтино от газопровода с дължина 1900 километра в открито море.
Второ, Турция вече има изградена мрежа от тръбопроводи, която е добре интегрирана с европейските пазари. Със 100 милиона евро допълнителни инвестиции в континентална Турция, източносредиземноморският газ може лесно да попадне на европейските пазари.
Трето, Турция остава една от малкото страни със значителна индустрия в региона. Страната ще изисква увеличаване на нивата на внос на природен газ в региона. Казано по друг начин, Турция е не само пазар за реекспорт, но и пазар на потребление на газ. Докато Турция се радва на добри отношения със своите съседни доставчици на газ, също е в интерес на Турция да диверсифицира енергийните си източници извън Русия и Иран.
Всички тези оценки се основават на рационални финансови съображения и не отчитат непременно текущите геополитически въпроси като кипърския въпрос, отношенията между Турция и Израел и др. Освен това, скорошните дипломатически интервенции на САЩ и ЕС изглежда пренебрегват потенциала на партньорството с Турция за комерсиализирането на източносредиземноморския газ. Въпреки това, изключителният подход, който игнорира тази търговска перспектива, няма да подобри ситуацията.
Като се има предвид, че целият регион преминава през икономически затруднения и че, ако историята е някакво ръководство, търговията е известен и ефективен лек за дори най-трудните проблеми; спокоен ограден с пръстен подход, при който разделящите разногласия се отменят в името на тази енергийна възможност може да направи чудеса за Източното Средиземноморие.