Преглед на някои от основните теми в руския печат ( Агенция „Фокус“ )
18 Юли 2019 | 05:02 | Агенция "Фокус"
„За голям принос в благотворителната и обществената дейност да се награди Наталия Дмитриевна Солженицина – президент на Руския благотворителен фонд Александър Солженицин“, се казва в текста на указа на официалния портал за правова информация.
На 22 юли Наталия Солженицина ще навърши 80 години.
През 2018 година Путин й обеща, че работата за увековечаване на наследството на Александър Солженицин ще бъде продължена.
***
Вашингтон. Компанията United Launch Alliance беше принудена да отложи пускането в експлоатация на двата американски ракети носители Atlas-5 и Delta-4 с военни сателити поради технически проблеми. Това се съобщава в пресслужбата на организацията, пише руското издание „Комсомолская правда“.
Така изстрелването на ракетата Делта-4 с втория навигационен спътник GPS-3, което трябваше да започне от космодрума в Кейп Канаверал на 25 юли, ще излезе на орбита не по-рано от 22 август. Причината за отлагането е проблем, установен по време на наземното тестване на един от възлите в компанията на доставчика.
Ракета "Атлас-5" с комуникационен спътник AEHF-5, изпратена в орбита в интерес на военновъздушните сили на САЩ, също ще бъде изстреляна от Кейп Канаверал едва през август, не по-рано от 8-ми. Първоначално това трябваше да се случи в сряда, 17 юли. Причината за забавянето е същата.
***
Москва. Ядрените арсенали на Великобритания и Франция са поне два пъти по-големи от американския ядрен арсенал в Европа, заяви Александър Михайлов, ръководител на Бюрото за военно-политически анализи. Според него американските ядрени запаси в Европа са по-скоро от показен характер. Така той реагира на медийните публикации, че НАТО случайно е открил местоположението на американските ядрени оръжия, пише руското издание „Известия“ в материал, представен без редакторска намеса.
Преди това, на 16 юли, белгийският вестник DeMorgen съобщи, че доклад, публикуван през април за една от комисиите на Парламентарната асамблея на НАТО, случайно са включили списък с тайните места за разполагане на ядрени оръжия на САЩ в Европа. Белгийският вестник твърди, че в документа се споменават 150 ядрени бойни глави, разположени в Европа, които се съхраняват в шест европейски и американски бази.
Но на 11 юли в Интернет бе публикувана нова версия на документа, в която вече липсва споменаването на мястото на разполагане на ядрените оръжия, пише Де Морген.
Въпреки привидната сензационност на разгласената от белгийското издание информация, тя не е секретна за рускитъе военни и няма особено значение за взаимоотношенията между Русия и Запада, твърди военният политолог Александър Михайлов.
Той припомни, че след края на Студената война Съединените щати и Русия много сериозно са намалили своите тактически ядрени оръжия, включително онези, разположени от американците в Европа.
„В разгара на политическата криза на Съединените щати с Русия през 2014–2015 г. медиите многократно предадоха информация, че около две дузини американски атомни бомби В61 са пристигнали в Германия - в Бюхел, на добре познатата база на луфтвафе“, каза експертът.
Същите бомби в различни количества от периода на активно разоръжаване на Европа са запазени във военни бази в Италия, Турция, Белгия и Холандия, добави Михайлов. По този начин тази информация отдавна не е тайна за анализаторите на Министерството на отбраната на Русия, заключи ръководителят на Бюрото за военно-политически анализ.
По-рано през юли американският журналист Том Роган призова НАТО да разработи офанзивна доктрина, за да сплаши Русия. Според него Москва се подготвя за "нахлуване" в Алианса с цел да го раздели, а НАТО погрешно се фокусира само върху разгръщането на възможно най-много оръжия в Европа. По-късно Държавната дума заяви, че не е имало военна заплаха от Руската федерация към Европа.
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!