Преглед на някои от основните теми в световния печат ( Агенция „Фокус“ )
Техеран. Бехроз Камалванди, говорител на Иранската организация за атомна енергия (ИОАЕ), увери, че решението на Техеран да намали ангажиментите си към ядреното споразумение от 2015 г. не е направено от инат, а по-скоро цели да даде шанс на дипломацията, отбелязва англоезичното електронно издание The Tehran Times.
Камалванди заяви, че решението има за цел да събуди другите страни, подписали Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД), за да изпълнят задълженията си.
По силата на ядреното споразумение Иран имаше задачата да постави ограничения на ядрените си дейности в замяна на прекратяването на икономическите и финансови санкции. „Това, от което Иран се отказа, беше много повече от това, което получи, защото другата страна, особено след излизането на САЩ от сделката, забрави изпълнение на задълженията си", оплака се говорителят на ИОАЕ.
Останалите членове на споразумението от 2015 г. са Великобритания, Германия, Франция, Китай и Русия.
В отговор на оттеглянето на САЩ от СВПД и повторното въвеждане на санкции срещу Иран, заедно с неуспеха на Европейския съюз да компенсира излизането на САЩ от договора, Иран официално обяви, че ще спре да продава запаси от обогатен уран и тежка вода за 60 дни, считано от 8 май.
Камалванди твърди, че запасите от обогатен уран в Иран са надвишили границата от 300 кг.
След като се отказа от ядреното споразумение, администрацията на Тръмп не само е върнала предишните санкции, които бяха отменени по СВПД но и добави нови. Тя разпореди пълна забрана на износа на ирански петрол - ход, който бе изтълкуван като декларация за икономическа война срещу иранския народ.
Администрацията на Тръмп е предприела всички тези стъпки, въпреки факта, че Международната агенция за атомна енергия заяви, че ядрените дейности на Иран са обект на непрекъснати проверки.
***
Вашингтон. Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп въвежда нови ограничения за търсещите убежище, които влизат в страната през южната граница. Така за мигрантите, пътуващи през Централна Америка, става все по-трудно да търсят и получат закрила, когато преминават южната граница на САЩ, коментират в редакцията на американското издание Washington Examiner.
Министерствата за вътрешна сигурност и правосъдие публикуваха ново правило, съгласно което мигрантите, които влизат в САЩ през южната граница, не могат да получат убежище, освен ако не са потърсили закрила в една от страните, през които са пътували първо. Очаква се тази мярка, опит за спиране на потока от мигранти от Централна Америка в САЩ, да влезе в сила във вторник.
За да запазят правото си на безопасно пристигане в САЩ, правилото изисква мигрантите първо да търсят закрила в страна, която пресичат, като Мексико, Ел Салвадор или Гватемала.
Мярката е в отговор на потока от мигранти, пресичащи южната граница – ситуация, която Тръмп описа като „хуманитарна и криза на сигурността“. Демократите обвиниха президента, че прилага политики, довели до пренаселеност и опасни условия в центровете за задържане, докато републиканците призовават за преразглеждане на законите за имиграцията и убежището.
Тръмп се стреми да въведе правила, насочени към възпиране на мигрантите, но неговата администрация е изправена пред редица неуспехи във федералните съдилища.
Главният прокурор Уилям Бар подчерта в изявление, че администрацията на Тръмп действа в рамките на органа, определен от Конгреса за ограничаване на допустимостта за убежище.
„САЩ са щедра страна, но са напълно обзети от тежестите, свързани със задържането и обработката на стотици хиляди чужденци по южната граница. Това правило ще намали възможностите за икономическите мигранти и тези, които искат да използват нашата система за убежище, за да получат достъп до САЩ, като същевременно гарантират, че никой няма да бъде изгонен от САЩ, изтезаван или преследван“.
Но подобно на другите мерки, прилагани от администрацията на Тръмп относно защитата на убежището на мигрантите, вероятно тази последна мярка ще бъде оспорена във федерален съд.
Новото ограничение от администрацията на Тръмп очертава три изключения: ако мигрантът е подал молба за убежище в поне една от страните, през които е пътувал, преди да пристигне в САЩ, но му е отказана защита; ако мигрантът е бил жертва на „тежка форма“ на трафик на хора; или ако нито една от страните, през които мигрантът е пътувал, не е подписала една от трите големи международни договори, защитаващи бежанците.
***
Анкара. Турция започна контратерористична „Операция нокът – 2“ в Северен Ирак, предава електронното издание на турския ежедневник Hurryiet, като се позовава на съобщение от Министерството на отбраната на страната.
Турция ще продължи да унищожава местата на разполагане на оръжия и укритията, използвани от „Работническата партия на Кюрдистан“ (ПКК) в нов район, посочват от ведомството.
„Това е продължение на успешно продължаващата Операция нокът-1 в района Хакурк, която разкри нова информация за терористична дейност“, се казва в съобщението.
Операциите в Хакурк ще продължат както е планирано от военновъздушните сили и с подкрепата на турски изтребители, хеликоптери АТАК, безпилотни летателни апарати и бронирани военни превозни средства, се добавя в изявлението.
На 27 май Турция започна Операция Нокът срещу ПКК в Северен Ирак.